top of page
Electricity Station_edited_edited.jpg

VYSOKONAPĚŤOVÉ SYSTÉMY

Solar Power Plant

Stejně jako u nízkonapěťových a vysokonapěťových systémů, i v oblasti vysokonapěťových systémů nabízíme našim zákazníkům mimo jiné instalaci jejich systémů, integraci do stávajících sítí a demontáž. Mezi naše služby patří také plánování kabelových tras, výpočty napětí kabelů, dodávka a montáž transformátorů i pokládka telekomunikačních a optických kabelů. Dodáváme, pokládáme a montujeme kabely do 170 kV.

Co vlastně děláme v bezpečnosti VN soustav

Struktura vysokonapěťového systému se liší v závislosti na individuálním projektu. Srdcem vysokonapěťového systému je transformátor – nazývaný také vysokonapěťový transformátor. Transformátor převádí (transformuje) nízká elektrická napětí na vysoká elektrická napětí (jednotkou měření jsou volty). To znamená, že například elektřinu vyrobenou větrnými turbínami lze přepravovat na velké vzdálenosti. Kromě transformátoru, který přináší napětí na vysokou úroveň, jsou dalšími součástmi kabely nebo venkovní vedení. Vysoké napětí označuje oblasti použití, které se mohou pohybovat od elektrického napětí 60 kV (60 000 voltů) až po hodně přes 200 kV. Například střední napětí do 30 kV se používají k napájení okresů a měst. Extrémní napětí jsou nezbytná pro zajištění velkokapacitních dodávek v propojených sítích a pro připojení velkých elektráren.

 

Vysokonapěťový transformátor se obvykle skládá z primární a sekundární cívky, obvykle obalených izolovaným měděným drátem a umístěných na společném magnetickém jádru. Vstupní napětí na primární cívce je převedeno na výstupní napětí sekundární cívkou. Čím více je měděný drát ovinut kolem cívky, tím vyšší je napětí. Napětí lze například snížit z 240 voltů na 12 voltů, pokud je primární cívka navinuta dvacetkrát silněji. Transformátor se používá pro přeměnu v systémech zásobování energií nebo se nachází v napájecích zdrojích, které jsou určeny ke generování extrémně nízkého napětí, jako je tomu při nabíjení mobilních telefonů.

 

Za účelem vedení vysokého napětí na velké vzdálenosti se v městských oblastech prosadilo pokládání podzemních kabelů pomocí podzemní kabelové techniky. Elektrická energie je vedena podzemním kabelem, například pro přenos televizních a telekomunikačních signálů ke vstupním dveřím. Astima s.r.o. zvládne pro své zákazníky výstavbu venkovních vedení i pokládku vedení vysokého napětí pomocí podzemních kabelů.

 

Na volném prostranství se pokládka z jednoho transformátoru na další vysokonapěťový transformátor provádí pomocí kabelového pluhu. Pro mechanickou ochranu jsou podzemní kabely uloženy v kabelových ochranných trubkách. Kabel je obklopen vrstvou písku, takže kameny s ostrými hranami nemohou způsobit poškození při tlaku na zem. Pro napětí menší než 1 kV se podzemní kabely obvykle pokládají v hloubce 60 cm, v ulicích 80 cm. Podzemní kabely s vysokým napětím nad 200 kV mají někdy teploty kolem 35 až 50 stupňů Celsia. Ve větších podzemních kabelových systémech jsou výsledné tepelné ztráty absorbovány přídavnými zařízeními pro nepřímé chlazení. Pro ochlazení teplot způsobených vysokým napětím položíme kolem pláště kabelu vodovodní potrubí.

Jak funguje projekt v oblasti VN systémů

Po obdržení objednávky objednáváme materiály a shromažďujeme veřejné záležitosti, povolení k průlezům a dopravní předpisy, pokyny pro staveniště. V dalším kroku se zákazníkem koordinujeme použití požadované technologie a na místě mu poradíme. Po ukončení stavebního procesu se na základě měření zaznamenají skutečně provedené stavební práce. V neposlední řadě se provádí účetní a závěrečné dokumentace.

Nízké a střední napětí

V oblasti systémů nízkého a vysokého napětí nabízíme našim zákazníkům individuální řešení, zejména při nastavování systémů, jejich integraci do stávajících sítí a jejich demontáži. S kabelovými pluhy, frézkami a bagry nastavujeme kabelové trasy dle zadání našich zákazníků.

Co jsou vlastně systémy nízkého napětí a systémy středního napětí

Nízkonapěťový rozváděč je elektrický systém, který pracuje při nízkém napětí. Nízké napětí označuje střídavé napětí do 1 kV (1000 voltů) a stejnosměrné napětí do 1,5 kV. Nízkonapěťový elektrický rozvaděč lze nalézt v každé budově. Nízkonapěťová soustava je také označována jako rozvodná skříň, pojistková skříň nebo elektroměrová skříň a je takříkajíc posledním rozvaděčem před připojením k odběrateli elektřiny. Součástí energetické sítě pro rozvod elektrické energie je vysokonapěťový rozváděč. Energie je distribuována pomocí vysokého napětí 10 až 30 kV. Rozváděč středního napětí je zabudován do systému distribuce elektřiny mezi městy nebo okresy.

 

Konstrukce, provoz a údržba nízkonapěťových rozváděčů jsou definovány v normách ČSN. Vysokonapěťové sítě nabývají na významu v rámci energetické transformace v ČR. Další předpisy se týkají bezpečnostních předpisů na ochranu před úrazem elektrickým proudem při manipulaci se systémy.

Co děláme v oblasti systémů středního a nízkého napětí

Naším úkolem v oblasti vysokonapěťových a nízkonapěťových systémů je přivést elektrickou energii ke spotřebiteli s malými ztrátami. Ochrana proti takové ztrátě je zajištěna přenosem energie přes více napěťových úrovní. Optimální úroveň napětí se volí v závislosti na přenášeném výkonu a vzdálenosti. Pro VN jsou napěťové hladiny mezi 6 a 20 kV zapojeny v tzv. trafostanici (VN rozváděče). Rozlišují se následující dopravní sítě:

 

Vnitrostátní dopravní sítě (220 kV nebo 400 kv), většinou venkovní systémy

Regionální dopravní sítě (110 kV), venkovní nebo vnitřní systémy ve městech

Regionální distribuční sítě (30 až 60 kV), převážně vnitřní systémy

Regionální/lokální distribuční sítě (6 až 20 kV), převážně vnitřní systémy

TYPICKÝ PROJEKT PRO STŘEDNÍ A NÍZKÉ NAPĚTÍ SYSTÉMY SI LZE PŘEDSTAVIT TAKTO:

Po obdržení objednávky objednáváme materiály a požadujeme podklady od orgánů veřejné moci, povolení šachet a dopravní předpisy. Od provozovatelů pak získáváme pokyny pro stavbu. V dalším kroku se zákazníkem koordinujeme použití požadované technologie a na místě mu poradíme. Po ukončení stavebního procesu se na základě měření zaznamenají skutečně provedené stavební práce. V neposlední řadě probíhá účetní a závěrečná dokumentace.

Rozvaděče

Při výstavbě systémů provádí Astima s.r.o. také stavbu rozváděčů (dodávaných příslušným výrobcem), jejich integraci do stávajících sítí, zprovoznění a demontáž. Systémy jsou plánovány a stavěny podle individuálních potřeb našich zákazníků. Pro naši výstavbu kabelového vedení používáme dle potřeby bagry, frézovací a kabelové pluhy. Nabízíme pokládku potrubí a kabelů od 1 kV do 110 kV. Naše nabídka je zaměřena mimo jiné na zákazníky větrných elektráren a solárních parků i soukromé investory.

Solar Power Plant

Co je to rozvaděč a proč ho potřebujete

Rozváděč je stanice nebo uzel, ze kterého je distribuována elektřina. Rozlišují se nízkonapěťové, střednapěťové a vysokonapěťové rozváděče. Aby rozváděč fungoval, potřebuje tzv. přípojnice (uspořádání vodičů). Konstrukce těchto žebříků umožňuje centrální rozvod elektrické energie. Důvodem je, že všechny příchozí a odchozí linky jsou připojeny k přípojnicím. Přípojnice jsou obvykle vyrobeny z mědi nebo hliníku a jsou neizolované. To zjednodušuje montáž připojovacích a spínacích prvků. Ochranu proti dotyku však zajišťuje pouzdro rozváděče. Ve většině případů jsou práce na přípojnicích povoleny pouze vyškoleným elektrikářům a musí být prováděny v souladu se specifikacemi výrobce.

Projektový proces pro rozvaděče

Po obdržení objednávky objednáváme materiály u příslušného výrobce a získáváme veřejné informace, povolení šachet a dopravní předpisy. Pokyny pro staveniště. V dalším kroku se zákazníkem koordinujeme použití požadované technologie a na místě mu poradíme. Po dokončení stavebních prací (např. vybudování systému) se pomocí měření zaznamenají skutečně provedené stavební práce. V neposlední řadě se provádí účetní a závěrečná dokumentace.

Inženýrství kabelových vedení

Výroba přípojek k elektrické síti i jejich údržba podléhají nejvyšším technickým požadavkům. Kabeláž je pokládka kabelů pro veřejné energetické sítě, zejména pro přenosové a distribuční sítě a související telekomunikační sítě.

Industrial Factory

Co vlastně děláme v oblasti kabelového vedení

Stavební práce v oblasti podzemního potrubního inženýrství zahrnují kopání, pažení a povrchové práce. To zahrnuje odborné rozbití a obnovu zpevněné plochy v oblasti výkopu. Mezi další stavební služby patří pokládka a údržba kabelů a ochranných potrubí pod zemí a také výstavba souvisejících šachet včetně všech souvisejících inženýrských prací.

Nejde jen o odbornou realizaci stavebních prací. Bezpečnost dopravy, zajištění přehledu na staveništi a znalost aktuální právní problematiky patří také mezi úkoly v pozemním stavitelství kabelových vedení.

Technika kabelových vedení

Disponujeme rozsáhlým know-how. S moderním technickým vybavením pro pokládku kabelů, jako jsou horizontální směrové vrtné soupravy, bagry a kabelové pluhy, dodáváme našim zákazníkům vždy projekty té nejvyšší kvality. Který proces se nakonec použije, závisí na příslušných vlastnostech projektu, zejména na místních podmínkách. Jedno ale všechny projekty spojuje: kvalita odvedené práce. 

Bezplatná konzultace vašeho projektu

Rádi s vámi probereme možnosti systému vysokého napětí, které se hodí pro váš konkrétní projekt.

bottom of page